Názory a komentáře

Klady a zápory Mistrovství složek IZS

3. října 2008 v 6:54 | Iveta Soukupová
KLÁNOVICE: Původně jsem chtěla svůj článek zaměřit na jiný problém záchranářské kynologie, ale po účasti na Mistrovství složek IZS jsem se rozhodla věnovat ho právě této akci. Nebudu zde rozebírat výkony psovodů a psů, protože jsem je kromě toho svého neviděla. Ve svém příspěvku se zaměřím spíš na jakési celkové zhodnocení akce vycházející z poznatků, zážitků, zkušeností, dojmů a pocitů z této soutěže jak mých, tak i některých dalších účastníků, ať už přímých či nepřímých.

Zásah u vybuchlého domu vyvolává otázky

15. července 2008 v 16:08 | Dušan Stuchlík pro Rescue report
Nová ANKETA pod článkem !
Vyšetřování exploze, která koncem května srovnala ve východních Čechách se zemí rodinný dům (viz článek na blogu zde), dosud není uzavřeno. Tato událost však vyvolala celou sérii otázek. A zdaleka nejen tu, zdali někdo, potažmo kdo, porušil závazné předpisy.

Jde skutečně o pohřešované?

12. července 2008 v 10:25 | Iveta Soukupová pro časopis Psí sporty
Záchranářský výcvik patří k nejzajímavějším a nejnáročnějším oborům kynologie. Na rozdíl od ostatních má ale poněkud hlubší smysl. Výcvik psů by měl vždy vycházet z jejich praktické využitelnosti a sportovní činnost, zkoušky a závody včetně mistráků, by měly být pro psovody pouze doplňkem a zpestřením výcviku. Mnohdy je tomu ale naopak a již delší dobu můžeme pozorovat dělení záchranařiny na praktickou a ryze sportovní. Já se zaměřím pouze na praktické využití psů, neboť tato problematika je prioritou a dotýká se bez výjimky každého z nás. Nikdo totiž nemůže vědět, co se stane a zda nebude pomoc záchranných psů jednou sám potřebovat.

Pokračování článku od Dušana Stuchlíka

12. března 2008 v 16:01 | Dušan Stuchlík pro časopis Rescue Report
Neatestovaný kynolog u zásahu: Chybný postup velitele
Ostré debaty a polemiky vyvolal materiál: "Jsou závazné pokyny závazné, či si hasiči z kynologů dělají legraci?" který jsme publikovali v minulém čísle RR. Zprávu o nasazení nekvalifikovaného kynologa Horské služby do prohledávání sutin převzaly i některé hasičské a záchranářské weby. A jak tedy dopadlo prošetření celé události ?

Článek od Dušana Stuchlíka a reakce z HZS Libereckého kraje

9. ledna 2008 v 21:46 | Dušan Stuchlík; plk. Ing. Roman Hlinovský
Přinášíme zajímavý pohled na zásah. Kynologové a hasiči se přesvědčili jak to funguje při "ostrém" zásahu. Článek Dušana Stuchlíka je kritický a je třeba se nad ním zamyslet. V článku je i reakce HZS LK.
(aktualizace 12.3.2008 pokračování kauzy v dalším článku od Dušana Stuchlíka najdete zde)
Hasiči a kynologové v praxi

Jsou závazné pokyny závazné, či si hasiči z kynologů dělají legraci?

Záchranářští kynologové, kteří se celé měsíce připravují na atestace MV, se možná stresují zcela zbytečně. Jak vyplývá z posledních událostí na Liberecku, závazný pokyn generálního ředitele HZS, podle kterého se kynologové kvalifikují pro IZS, je totiž možná jen zbytečným cárem papíru.

MS IRO 2007: Úspěch pro sportovce, nikoliv pro záchranáře

8. listopadu 2007 v 22:20
Pokud jde o letošní sportovní záchranářskou sezónu, není možné nezaznamenat vítězství týmu SZBK ČR v kategorii družstev na záchranářském mistrovství světa v rakouském Eisenstadtu. Redakce našeho magazínu se samozřejmě připojuje ke gratulacím za tento sportovní výkon.

Podívejme se však na vítězství tuzemského týmu v kategorii družstev z pohledu nikoliv sportovního, ale z pohledu záchranářského. A při této příležitosti se zkusme zamyslet nad výsledky našich zástupců na mistrovství světa IRO v posledních letech.

Polemika čtenářky blogu s vysvětlením pana Zdeňka Čmejrka

30. září 2007 v 0:02 | Radka
I když nejsem členka ČČK Jindřichův Hradec, nemůžu si po přečtení řádků od pana Čmejrka odpustit několik dotazů k věcem, které ve svém stanovisku vydává za fakta. Svoje otázky jsem vepsala přímo do jeho vyjádření:

Vysvětlení neúčasti členů ČČK na Mistrovství složek IZS 2007

29. září 2007 v 21:56 | Zdeněk Čmejrek - ZBK Jihočeského kraje
Přinášíme Vám vyjádření ředitele letošního Mistrovství složek IZS (pana Zdeňka Čmejrka - vedoucího Jihočeské ZBK) k nepřipuštění týmu ČČK....

Mistrovství složek IZS 2007, aneb kdo zrušil účast psovodů Červeného kříže?

27. září 2007 v 23:12 | Humanitární jednotka OS ČČK Jindřichův Hradec
Zveřejňujeme nijak nekrácené stanovisko psovodů Humanitární jednotky OS ČČK J. Hradec k neumožněnému startu jejich družstva na letošním Mistrovství složek IZS.

SAR po česku aneb Bez štěstí a náhody to zatím nejde - I. část

3. května 2007 v 0:34 | Dušan Stuchlík pro Rescue Report
Děti a přestárlí či nemocní lidé. Tedy ti nejvíce bezmocní a bezbranní. Právě oni se nejčastěji ztrácejí. Úředními slovy, stanou se pohřešovanými osobami a je potřeba je hledat. V lesích, horách, polích či zpustlých objektech, ve dne i v noci, v zimě i v létě, ve vedru či dešti.
Otázka zní: Umíme to?

SAR po česku aneb Bez štěstí a náhody to zatím nejde - II. část

2. května 2007 v 21:33 | Dušan Stuchlík pro Rescue Report
Co dál?
Pátrání po malém Vítkovi Kalouskovi, a to včetně tragického konce, ukázalo snad všechny možné neduhy, kterými tato činnost v našich podmínkách může trpět. Počínaje nedostatečným technickým vybavením, tedy například fungující radiokomunikace s dostatečným množstvím ručních stanic i s náhradním zdrojem pro každého uživatele - což by mohl být na počátku 21. století ve střední Evropě běžný standard, přes neexistující logistickou podporu akce (potraviny, pití), neexistující informační zázemí (mapy, GPS) až po neschopnost naprosto základní: zorganizovat a využít pomoc většího počtu dobrovolníků. Zkrátka organizace selhala v podstatě ve všech důležitých aspektech. Některé z nich jsou pro podobné akce naprosto klíčové.

Smutná pravda o (ne)nasazení záchranářských psů při pátrání po ztraceném chlapci na Klatovsku - duben 2007

25. dubna 2007 v 16:59 | Lidové noviny
Přinášíme vám článek z Lidových novin, ve kterém se dozvíte více než zarážející pravdu o řízení pátrací akce, po tříletém Romanu Č. na Klatovsku.
Krajský ředitel Policie ČR zrušil účast 10ti již připravených profesionálních psovodů se záchranářskými psy (zařazených v integrovaném záchranném systému), kteří jsou specializováni ne plošné vyhledávání osob v terénu a mají platné atesty MV a namísto toho, použil do pátrací akce po malém chlapci jen běžné policejní služební psy.
To, že za současného jarního počasí končí pátrací akce po ztraceném dítěti už v 9 hodin večer, přesto, že záchranáři se psy jsou pochopitelně schopni pracovat i v noci, ani nekomentuje. Více dále:

Psovodi záchranáři z Humanitární jednotky ČČK: "Nechtěli naše služby" (ad pátrání po tříletém chlapci - Stříbřec - duben 2007)

23. dubna 2007 v 0:37 | Lenka Novotná - Jindřichohradecký deník
20.4.2007 STŘÍBŘEC - Do pátrací akce po tříletém chlapci na Klatovsku, který byl včera dopoledne nakonec nalezený mrtvý v gauči ve sklepě domu, kde bydlel, se chtěli zapojit i záchranáři se speciální vycvičeným záchranným psem ze Stříbřece na Jindřichohradecku. Kynologové ze Stříbřece chtěli pomoci při pátrání po ztracením chlapci. Nyní cítí velké zklamání, police je odmítla.

"Volali jsme tam ve středu odpoledne, že jsme ochotni přijet pomoc a zadarmo, ale neměli zájem," uvedla včera záchranářka, členka jindřichohradecké humanitární jednotky Českého červeného kříže a Sboru dobrovolných hasičů - kynologů v Mníšku.

Jak se dívá na svobodnou diskusi bývalý člen vedení SZBK ČR Pavel Šabacký?

25. ledna 2007 v 0:15 | Blogující záchranáři
Představujeme Vám názory pana Pavla Šabackého, bývalého vedoucího Jihomoravské brigády a bývalého člena nejvyššího vedení SZBK ČR.

Zda poškozuje "demokratický kolektiv" více otevřená diskuse a kreslené vtipy, nebo takové to vyjádření, toť otázka ...

Vyjádření současného vedení Jihomoravské brigády SZBK ČR a nová adresa www brigády

24. ledna 2007 v 20:03 | Blogující záchranáři
Abychom zde dali prostor pro vyjádření i druhé straně sporů v Jihomoravskébrigádě SZBK upozorňujeme na adresu nových oficiálních stránek této organizace: http://www.jmbszbk.info/
Na úvodní stránce je volně přístupné
vyjádření vedení Jihomoravské brigády SZBK k celé události.

Demokracie v Jihomoravské brigádě SZBK ČR - za svobodnou diskusi vyhazov?

24. ledna 2007 v 13:08 | Blogující záchranáři
Dne 22.1.2007 rozhodla kárná komise Jihomoravské brigády SZBK ČR (Ing. Zoňa Jan, Alena Pokorná, Ing. Yvona Rumpíková a za vedení ZBK Miloš Mazálek) o zrušení členství Hany Klementové v Jihomoravské brigádě SZBK.

Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je, že si paní Klementová založila veřejné diskusní fórum (najdete ho zde) a později nevyhověla přání paní Rumpíkové a pana Mazálka, aby tuto svobodnou diskusi zastavila.
Stanovisko a komentář od Hanky Klementové najdete na adrese:
http://jmzbk.wz.cz/zriseni_clenstvi.html (stránka zrušena paní H. Klementovou 25. 1. 07)

Svobodná diskuse ze zrušených www Jihomoravské ZBK pokračuje na nové adrese

19. ledna 2007 v 17:07 | Blogující záchranáři
Veřejnou a volně přístupnou diskusi z nyní již zrušených stránek Jihomoravské ZBK najdete i s archivem starších příspěvků na adrese: http://jmzbk.wz.cz/.

Dění v Jihomoravské ZBK - "Bude v ČR nová nezávislá organizace pod IRO ?"

12. ledna 2007 v 12:42 | Blogující záchranáři
Aktuální informace, ze sporu některých členů a nového vedení Jihomoravské ZBK lze nalézt na ShoutBoardu zřízeného na stránce: http://www.bonty.cz/zachranari/
Z nových příspěvků na této stránce považujeme za důležité následující dva -zejména případný vznik nové organizace pod IRO, bychom považovali za vynikající a velmi přínosnou změnu.

O co ostřejší, o to hloupější útok na hasiče

31. října 2006 v 20:30 | Dušan Stuchlík pro Požáry.cz
O co ostřejší, o to hloupější útok na hasiče předvedl dobrovolný záchranář Jaroslav Sedlák v jednom z tuzemských kynologických časopisů. Je až s podivem, jakou míru nekompetence předvedl hlavní výcvikář Svazu záchranných brigád kynologů ČR v článku, který si můžete přečíst v příloze.

Dobrovolně záchranářským nevolníkem?

30. října 2006 v 13:19 | Jan Peklo
Odborné veřejnosti je asi známá existence zájmové organizace - Svaz záchranných brigád kynologů ČR, která má krajské pobočky - brigády po celé republice. Každý rok do brigád zamíří řada začínajících kynologů-záchranářů, kteří chtějí mít ze svého pejska - psa záchranáře. Některé přivádí zvědavost, někteří o tom s ní již dlouho a někteří to berou jako doplněk jiných psích aktivit. Tak jako tak, každý kdo se chce stát členem (nejdříve čekatelem) a účastnit se výcviku brigády musí spolu s přihláškou podepsat i "Čestné prohlášení" a o tom, k čemu všemu se musí takový dobrovolník zavázat a s čím musí souhlasit je tento článek.
 
 

Reklama