Prosinec 2007

Nový Národní zkušební řád SZBK ČR

25. prosince 2007 v 20:11 | Blogující záchranáři |  Info ze SZBK ČR
Na stránkách Záchranné brigády kynologů Karlovarského kraje se můžete seznámit s novým Národním zkušebním řádem SZBK ČR.

Co říkáte na nový "nároďák"? - Hlasujte v anketě pod článkem !

Zápis z jednání odborné kynologické komise - MV-GŘ HZS ČR - 16. října 2007

25. prosince 2007 v 18:00 | OKK MV-GŘ HZS ČR |  Info z kynologické komise MV-GŘ HZS
Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Odbor integrovaného záchranného systému a výkonu služby
Odborná kynologická komise
Zápis z jednání odborné kynologické komise Praha, 16. října 2007

Pátrání HZS SR po nezvěstné paní - Bodice, Slovensko - 22. 12. 2007

23. prosince 2007 v 22:54 | Horská záchranná služba SR a Blogující záchranáři |  Praktická nasazení
Horská záchranná služba SR byla dne 22. prosince 2007 ve večerních hodinách policií požádána o součinnost při pátraní po nezvěstné osobě. Starší paní z Bodic se toho dne ráno vydala na procházku do blízkého okolí. Když se ani po setmění nevrátila, zahájila policie pátrací akci.

Zásah ZBK Praha u pádu části skalního masivu - Kralupy nad Vltavou - 2. 12. 2007

20. prosince 2007 v 14:55 | Blogující záchranáři a ZBK Praha |  Praktická nasazení
2. prosince 2007 byla Záchranná brigáda kynologů Praha povolána na zásah do Kralup nad Vltavou, kde spadnul kus skalního masivu na dva menší objekty. Záchranáři se psy byli povoláni k prohledání terénu, aby ověřili, zda se pod kamením nenacházejí osoby.
Po prohledání prostoru museli naštěstí psovodi konstatovat, že pod sesuvem nikdo nezůstal.
Další foto z akce v galerii na stránkách ZBK Praha.

Pátrání HZS SR po pohřešovaném muži - Legnava, Slovensko - 15. 12. 2007

19. prosince 2007 v 22:53 | Horská záchranná služba SR a Blogující záchranáři |  Praktická nasazení
Dne 15.12.2007 byla Horská záchranná služba SR požádána policií o spolupráci při pátrání po šestačtyřicetiletém muži z Domu sociálních služeb v Legnave, který byl nezvěstný od předchozího dne. Tělo pohřešovaného může bylo okolo poledne nalezené služebním psem Horské záchranné služby nedaleko obce Starina.

Lavinový kynologický kurz Horské služby - Ramzová, Jeseníky - 3. až 7. 12. 2007

18. prosince 2007 v 6:29 | Horská služba ČR |  Reportáže z akcí
Ve dnech 3.-7.12. 2007 proběhl tradiční lavinový kurz v Jeseníkách. I přes nepřízeň počasí se uskutečnil celý výcvik. Dále byli psovodi proškoleni o práci s GPS přístroji a lavinovými vyhledávači.Další fotografie ze cvičení u infa na stránkách psovodů HS a v galerii na SAR.K-9.cz.

Pátrání HZS SR po dvou skialpinistech - Západní Tatry - 14. až 15. 12. 2007

18. prosince 2007 v 6:20 | Horská záchranná služba SR a Blogující záchranáři |  Praktická nasazení
Dne 14.12.2007 o 16:30 hod. bylo dispečinku oblastního střediska HZS v Západních Tatrách nahlášeno pohřešování dvou slovenských skialpinistů, kteří se okolo oběda vydali ze Žiarskej chaty do Smutného sedla. Když se do setmění nevrátili na chatu, jejich kamarádi požádali o pomoc HZS.

Okamžitě byla zahájená záchranná akce, bohužel pro špatné povětrnostní podmínky, slabou viditelnost a hrozící lavinové nebezpečí, byla akce v pozdních večerných hodinách přerušená a pokračovalo se v ní od brzkých ranních hodin následujícího dne.

Krátce po osmé hodině byli pohřešovaní nalezeni pod Prostredným Grúňom, pod asi 1,5 metrovým nánosem sněhu, bohužel už bez známek života.

Záchranné akcie se zúčastnilo přibližně 40 záchranářů, mezi kterými byli záchranáři HZS z několika oblastních středisek, psovodi se psy a dobrovolní záchranáři z jižní časti Západních Tater.

Úspěšnost kynologů na atestech GŘ HZS v číslech

14. prosince 2007 v 0:23 | Dušan Stuchlík pro časopis Rescue Report |  Odborné články
Záchranářští psovodi, kteří mají zájem zasahovat na akcích IZS, musí mít kynologický atest GŘ MVČR. Úspěšnost na těchto atestacích je jedním z nejdůležitějších zdrojů informací o tom, jak si kteří psovodi a organizace ve skutečnosti stojí. Důležitější a větší vypovídací hodnotu oproti atestacím má již jen jediný výsledek: z praktického zásahu.

Kynologičtí záchranáři měli letos rušné léto. Ti, věnující se sportovnímu záchranářství, měli možnost utkat se v mnoha různých soutěžích. Ti, kteří se zaměřují na pracovní záchranářství, mohli absolvovat mezinárodní soutěžní workshop v Polsku a druhý později v Chomutově. A ti, kteří mají kvalifikaci zasahovat v rámci IZS, byli také povoláváni k několika ostrým zásahům.

Propozice na zimní lavinové soustředění KZJ ČR - Beskydy - 16. až 24. 2. 2008

6. prosince 2007 v 8:12 | Kynologická záchranná jednotka ČR |  Plánované akce - propozice a pozvánky
Propozice na zimní lavinové soustředění

Kynologické záchranné jednotky ČR
Termín: 16. - 24. 2. 2008
Místo: Beskydy, rodinný penzion U Haliny

Zapisování a platnost zkoušek IPO-R aneb monopol rozhodčích SZBK ?

4. prosince 2007 v 12:39 | Blogující záchranáři |  Info ze SZBK ČR
Upozorňujeme členy SZBK, ZKO ČKS a ZKO MSKS, že mezinárodní zkoušky IPO-R jsou platné pouze ty, které jsou posouzeny na základě delegace pověřeným funkcionářem SZBK a podepsány ve všech třech disciplínách (poslušnost, dovednost, speciální práce) mezinárodními rozhodčími IRO, uvedenými na platném seznamu rozhodčích FCI. Zkoušky podepsané jinými osobami třeba jen v jedné disciplíně jsou neplatné a nelze je uvádět jako splněné.

Při pátrání v tom policisté nemusí být sami!

2. prosince 2007 v 0:54 | Petr Soptík pro Policista.cz |  Odborné články
Přinášíme vám rozsáhlý článek na téma postupu policie při řízení pátracích akcí. Článek byl převzatý z obsahově velmi zajímavého serveru Policista.cz, který jistě stojí za návštěvu!
Pátrací akce po pohřešovaných osobách jsou teoreticky zpracovány již vcelku srozumitelně, ale v praxi systém zdaleka nefunguje ideálně. Problémy se přitom často rodí z toho, že velitel opatření a často ani operační důstojníci netuší, jaké prostředky jsou jim k dispozici!

A skoro pravidelně se stává, že nikdo z policistů neví, že tyto síly a prostředky jsou k dispozici, aniž by zatěžovaly policejní rozpočty! Jejich nasazení totiž hradí IZS a někdy také kraj, rozhodně ne policie.