Květen 2007

Zápis z jednání odborné kynologické komise - MV-GŘ HZS ČR - 20. března 2007

27. května 2007 v 19:06 | OKK MV-GŘ HZS ČR |  Info z kynologické komise MV-GŘ HZS
Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Odbor integrovaného záchranného systému a výkonu služby
Odborná kynologická komise
Zápis z jednání odborné kynologické komise Praha, 20. března 2007


Prohledání zřícené stodoly - Masarykova ulice, Poběžovice - 24. 5. 2007

25. května 2007 v 15:54 | por. František Vaško - HZS Plzeňského kraje |  Praktická nasazení
POBĚŽOVICE: Ke zřícené stodole v Masarykově ulici v Poběžovicích vyjížděli ve čtvrtek před dvacátou hodinou místní dobrovolní hasiči a profesionálové z Domažlic. Původně jeli hasiči odstranit jen trčící trámy. Po dojezdu na místo však dostali hasiči od občanů informaci, že před zřícením stodoly byly uvnitř slyšet hlasy.

Cvičení zaměřené na záchranu lidí v sutinách - Mikulov - 22. až 24. 5. 2007

25. května 2007 v 0:35 | Jaroslav Haid - HZS Jihomoravského kraje |  Reportáže z akcí
MIKULOV: Záchranu lidí zavalených v sutinách zřícených budov cvičili od úterý (22. 5. 2007) do dneška (24. 5. 2007) hasiči - lezci se specializací pro práci ve výškách a hloubkách v bývalých kasárnách v Mikulově na Břeclavsku. Výcviku se kromě 22 hasičů - lezců z tzv. sutinového odřadu příslušníků požární stanice v Lidické ulici v Brně zúčastnili i velitelé požárních stanic, vojáci ze 155. záchranného praporu Armády ČR v Bučovicích, a také kynologové z Jihomoravské záchranné brigády a Kynologické záchranné jednotky v Brně.

Odpověď pana Maurera k otázkám kolem KZS a jeho podnikání.

20. května 2007 v 13:32 | Blogující záchranáři |  Dění kolem KZS ČR
Pan Maurer nám odpověděl na několik málo otázek kolem KZS, bohužel na ostatní se necítí být kompletní odpovídat, což je škoda, když je v současnosti prezentován, jako člověk odpovědný za výcvik psů KZS a přitom nedokáže nebo nesmí odpovědět na takové základní věci, jako, jaké lavinové a vodní zkoušky mají jeho svěřenci, či jakých IMZ cvičení se dosud zúčastnili (ptáme se, jelikož vodní i lavinové práce jsou uvedeny, jako stálá součást práce psovodů KZS, stejně jako účasti na IMZ).
Zatím si tedy můžete přečíst jen trochu neurčitou a neúplnou odpověď na tyto otázky:

Vyjádření pana Vojtěcha Maurera z KZS a naše-vaše otázky k existenci této jednotky

19. května 2007 v 15:26 | Blogující záchranáři |  Dění kolem KZS ČR
Jsme rádi, že se pan Maurer postavil k otázkám kolem Rescue Dog Czech a Kynologického záchranného sboru čelem a pro přehlednost uvádíme, jeho rozsáhlé vyjádření z komentářů zde, jako samostatný článek.
Přesto, jak je vyjádření čtivě a vstřícně napsané, neodpustíme si, shrnout a znovu zopakovat všechny konkrétní otázky, týkající se KZS, které zatím nikdo z KZS nedokázal věrohodně zodpovědět. Doufáme, že se konečně dozvíme, jak se věci mají.

Kdo je kdo v Kynologickém záchranném sboru - virtuální jednotka ?

18. května 2007 v 23:37 | Blogující záchranáři |  Dění kolem KZS ČR
Když nám u článku o Izraelských SAR začaly naskakovat komentáře a mezi nimi se objevil 2x SPAM (v tomhle případě jakési okopírované články z novin) otevřel náš správce www poprvé výpis komentářů, aby tento spam od anonyma jménem "Kompars" vymáznul a náhodou si všiml, že číslo IP adreasy (jedinečné číslo, každého počítače napojeného na internet) se u tohoto SPAMU shoduje s IP adresou dalších komentářů u toho článku. Když poklikal dál, nestačil se divit, kolik komentářů, ze stejného počítače, ale s různým podpisem tu na blogu máme. Je jich téměř 20ka a všechny jsou u článků o Kynologickém záchranném sboru a Rescue Dog Czech.

Search and Rescue v Izraeli - „Yellow helmets“

17. května 2007 v 11:59 | Dušan Stuchlík pro Rescue Report |  Odborné články
Velké zkušenosti za tragickou cenu
Žluté helmy, v originále "Yellow helmets". Pod tímto názvem jsou v Izraeli, ale i v jiných zemích, známy jednotky izraelských SAR záchranářů. Patří bezesporu k nejlepším na světě. Z jejich organizace, rychlosti a osobního nasazení by se mohla učit značná část záchranářského světa. Stinnou stránkou jejich zkušenosti a akceschopnosti je cena, za kterou byla získána: život v zemi, která je permanentně ohrožována válkou a teroristickými útoky.

Náročné cvičení kynologických týmů USAR - Moldava u Teplic - 4. 5. 2007

12. května 2007 v 23:05 | L. Vejvar - Požáry.cz, D. Stuchlík - Rescue Report |  Reportáže z akcí
Náročné cvičení kynologických týmů USAR (Urban Search and Rescue Team - Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí) se konalo se na hraničním přechodu Moldava u Teplic v pátek 4. května, prověřilo akceschopnost a připravenost všech složek IZS včetně našich nejlepších kynologických týmů z řad USAR. Redakce Požárů.cz byla u toho!

Prezentace činnosti dobrovolných a profesionálních složek IZS - Nechvalice - 6. 5. 2007

12. května 2007 v 22:22 | Blogující záchranáři |  Reportáže z akcí
Členové jednotky sboru dobrovolných hasičů Příbram 1 a SDH Sedlčany II, dobrovolníci ze Záchranné kynologické brigády Středočeského kraje, společně s profesionálními hasiči ze Sedlčan připravili pro návštěvníky oslav výročí založení dobrovolného sboru v Nechvalicích bohatý program plný zajímavých ukázek ze svojí činnosti při mimořádných událostech.

Novinky ze SZBK ČR - vytrvalostní zkoušky, delegace rozhodčích, (ne)platnost mezinárodních zkoušek

12. května 2007 v 21:34 | SZBK ČR |  Info ze SZBK ČR
Přestože je stále v platnosti současný národní zkušební řád, byly k 1.1.2007 schváleny změny v konání vytrvalostních zkoušek a v delegaci rozhodčích. Vytrvalostní zkoušky byly zrušeny a budou nadále konány pouze jedenkrát za rok jako otevřená soutěž o titul Železného psovoda ve třech stupních podle upravených propozic.

SAR po česku aneb Bez štěstí a náhody to zatím nejde - I. část

3. května 2007 v 0:34 | Dušan Stuchlík pro Rescue Report |  Názory a komentáře
Děti a přestárlí či nemocní lidé. Tedy ti nejvíce bezmocní a bezbranní. Právě oni se nejčastěji ztrácejí. Úředními slovy, stanou se pohřešovanými osobami a je potřeba je hledat. V lesích, horách, polích či zpustlých objektech, ve dne i v noci, v zimě i v létě, ve vedru či dešti.
Otázka zní: Umíme to?

SAR po česku aneb Bez štěstí a náhody to zatím nejde - II. část

2. května 2007 v 21:33 | Dušan Stuchlík pro Rescue Report |  Názory a komentáře
Co dál?
Pátrání po malém Vítkovi Kalouskovi, a to včetně tragického konce, ukázalo snad všechny možné neduhy, kterými tato činnost v našich podmínkách může trpět. Počínaje nedostatečným technickým vybavením, tedy například fungující radiokomunikace s dostatečným množstvím ručních stanic i s náhradním zdrojem pro každého uživatele - což by mohl být na počátku 21. století ve střední Evropě běžný standard, přes neexistující logistickou podporu akce (potraviny, pití), neexistující informační zázemí (mapy, GPS) až po neschopnost naprosto základní: zorganizovat a využít pomoc většího počtu dobrovolníků. Zkrátka organizace selhala v podstatě ve všech důležitých aspektech. Některé z nich jsou pro podobné akce naprosto klíčové.