Označení psa ve tmě

19. ledna 2007 v 16:55 | Kris pro ZBK Středočeského kraje |  Odborné články
Máte-li doma psa černějšího než noc a nehodláte-li ho v zimě po čtvrté odpoledne mít pouze na vodítku, tak už jste asi někdy také pomysleli na možnost nějakého jeho zviditelnění. A nakonec nejde jen o černé psy. Hnědá není o moc lepší, a i ti šťastnější mezi námi, majitelé bílých psů, nejspíš začínají propadat zoufalství, když napadne první sníh (takže letos můžou být zatím v klidu :-).

Principielně mě napadají pouhé tři způsoby, jak psa "zviditelnit".

První variantou je akustické označení psa, například rolničkami. Pro mě osobně tato možnost v úvahu nepřipadá, protože rolničky své fence dávám pouze na práci. I jinak by ovšem zůstaly otázky, zda trvalé cinkání rolniček není pro psa nepříjemné a zda by člověk nebyl, když se pes na delší dobu zastaví a nastane ticho, nervózní (kdoví co v tom křoví zrovna dělá). No a v neposlední řadě se mnozí lidé, já tedy určitě, rádi prochází v klidu a tichu. A to nemluvím o tom, že neslyšet a být slyšen může být na některých místech po setmění i poměrně nebezpečné.

U druhého způsobu zviditelnění psa využíváme odrazu světla od psa - stačí na něj tedy posvítit. Funguje to velmi dobře pokud svítí slunce, měsíc nebo alespoň pouliční lampy. No a funguje to poněkud hůř pokud psa v úplné tmě zoufale "lovíme" s malou baterkou v ruce. Navíc zejména tmavá srst odráží světlo velmi málo, takže jediné co máme určitou šanci ze psa zahlédnout jsou jeho oči - pokud se ovšem dívá naším směrem. Viditelnost psa v tomto případě mohou zvýšit veškeré reflexní materiály v podobě nejrůznějších přívěšků, obojků, kšír, vest nebo i pouhých reflexních nálepek z cykloobchodu, které nalepíte například na náhubek nebo běžný obojek.

Základní nevýhody spočívají v tom, že pokud na psa nedopadá dostatečné množství světla a není v přímé a ničím nepřerušené linii se mnou (tj. je-li pes za stromem a budete-li se opravdu hodně snažit, uvidíte stejně maximálně jen ten strom), tak ho prostě vidět nemůžete.

Třetí způsob je umístit světelný zdroj na psa. Tento způsob má, stejně jako asi všechno, své výhody a nevýhody. Poměrně důležitá je zde dobrá volba toho, co konkrétně na psa "přiděláte", ale jsou i obecné skutečnosti, které ovlivníte jen těžko. Všechny svítící obojky a přívěšky potřebují zdroj energie. Ve většině případů je to řešeno přítomností baterie a s ní spojeného elektrického obvodu (myslím, že je v prodeji i obojek využívající jednorázovou chemickou reakci). S tím souvisí skutečnost, že baterie je nutné dokupovat, a že využije-li váš pes každé možnosti ke koupání, máte problém.

Na rozdíl od používání reflexních pomůcek můžete v tomto případě, za předpokladu že je zdroj světla dostatečně silný, "vidět" svého psa i ve chvíli, kdy je zrovna za oním již zmíněným stromem (světlo vycházející od psa se odráží od jeho okolí, které tak vnímáte jako osvětlené).

Dále už obvykle záleží na konkrétním výrobku, který si pořídíte. Zkusím zde uvést jednotlivé typy a jejich zřejmé výhody a nevýhody.

Udělejme však ještě malou odbočku k problematice osvětlení dlouhosrstých psů. V tomto případě máte asi tak tři možnosti. Psa ostříhat (už vidím, jak to někdo dělá:-), používat na psa kšíry a světlo pak umístit na záda nebo použít tak silný zdroj světla, že bude vidět i skrz chlupy. Další možnosti asi nevymyslím, s ohledem na své psy jsem tento problém nikdy řešit nemusela.

Různé přívěšky a "nacvakávací" světla ať už určené pro psy nebo pro cyklisty, která se přidělávají na obojek nebo kšíry

Výhody:
 • Lze pořídit i poměrně levně, psovi se nacvaknou na běžný obojek, není problém s ušpiněním.
Nevýhody:
 • Všudypřítomná gravitace neodvratně způsobuje, že je-li něco takového přidělaného na obojku, sklouzne to okamžitě na spodní stranu krku. Nejedná-li se o opravdu silný světelný zdroj, tak od tohoto okamžiku svého psa téměř neuvidíte. Bohužel k tomu dochází zcela spolehlivě a v podstatě okamžitě.
 • Hodně lidí si stěžuje, že se světýlka tohoto typu snadno ztrácí, a to jak při vzájemných psích hrách, tak při běžném prodírání se křovím. Nic takového nepoužívám, takže z vlastní zkušenosti to potvrdit nemohu, ale na druhou stranu jsem jich už pár sama našla. Otázkou zůstává, zda se spolehnete na to, že jich přibližně stejně ztratíte jako najdete.

Doporučení:
Zvolíte-li si něco z této kategorie, vřele doporučuji určit si nějaký obojek jako "noční" a pokusit se světlo k němu přišít nebo jakkoli trvale přidělat. Určitě vám poté vydrží déle.

Můžete se také pokusit zabránit přetočení obojku světlem dolů, a to umístěním nějaké protiváhy na opačnou stranu. Protože však většina těchto světýlek není, zejména kvůli baterii, úplně nejlehčí, je to zvláště u malinkých pejsků trošku problematické. Jako nejlepší protiváhu lze asi doporučit druhé (v případě opravdu miniaturních světel třeba i třetí a čtvrté) světlo, umístěné na obojku. Poté ovšem vyvstává otázka, zda jste opravdu touto volbou něco ušetřili… Dobře přidělaná světýlka budou však v mnoha případech mechanicky odolnější než diodové svítící obojky, u nichž může dojít k poškození drátků (viz. níže).

Blikající a svíticí "obojky"

Jde o obojky na suchý zip nebo podobně "volné" zapínání.

Výhody:
 • Jsou velmi bezpečné z hlediska možného zachycení se psa.
Nevýhody:
 • Dochází k jejich nechtěným ztrátám, přičemž jakékoli zajištění tohoto obojku proti ztrátě ho současně zbavuje jeho největší a vlastně jediné výhody. Stejně ho této výhody ovšem zbavuje i současné nošení druhého, normálního obojku, které je ovšem při běžném nošení více než vhodné, už kvůli umístění adresy.
Blikající a svíticí obojky

Těchto obojků je na trhu k sehnání poměrně hodně. Některé jenom svítí, jiné jen blikají a další nabízejí možnost volby. V tomto případě jde o plně funkční obojky s pevnou sponou, okem na vodítko a nastavitelnou velikostí.

Při zběžném pohledu na prodávané svítící obojky zjistíte, že je lze rozdělit na dvě základní skupiny. První jsou tradiční diodové obojky, v nichž byste při troše snahy nalezli pár LED diod (nebo možná i jiných), drátků a rezistorů. Druhou jsou novější obojky využívající totálního odrazu světla, v nichž najdete obvykle jednu vysokosvítivou diodu a k ní přiléhající světlovod (průhledný plastový proužek procházející celou délkou obojku). Na trhu jsou i obojky jež jsou kombinací obou. Obojky se světlovodem poznáte na první pohled podle toho, že svítí celé, nejen několik bodů, kde jsou umístěné diody. Jejich velkým plusem je, že u nich časem nedochází k porušení drátků způsobeným ohybem. Na druhou stranu vydávají znatelně méně světla (za stromem psa asi opět neuvidíte).

Na trhu je nabízen i diodový obojek, u něhož výrobce inzeruje, že se rozsvěcí při pohybu psa. Klad je zřejmý - šetří se baterie. Mně osobně ovšem poloha psa zajímá i když se nehýbe, takže této možnosti asi nevyužiji.

Výhody:
 • Obvykle svítí nebo blikají po celém obvodu, takže téměř nezáleží na tom, z jaké strany se na psa díváte.
 • Moderní baterie vydrží opravdu dlouho.
 • Jde o plně funkční a pevné obojky a zejména v případě obojků se světlovodem není důvod bát se jejich poškození při trhnutí vodítkem.
 • Některé firmy vyrábí obojky opravdu hezké a v parku bude vašeho psa každý obdivovat…
Nevýhody:
 • Osobně mám určité výhrady proti blikajícím obojkům. Pes vidí v poměrně velkém prostorovém úhlu a nemohu se zbavit dojmu, že mu takový obojek může vadit. Oko psa, stejně jako člověka, potřebuje určitý čas na přizpůsobení se okolním světelným podmínkách. V tomto případě se ale má adaptovat na tmu nebo světlo?
 • Naprostá většina těchto obojků se nedá vyprat.
 • U diodových obojků hrozí při častém používání poškození tenkých drátků v elektrickém obvodu.
Doporučení:
Velmi doporučuji vybrat obojek, z něhož je možné elektrické součásti dočasně vyndat a samotný obojek vyprat. Pokud ovšem běžně používáte nylonové nebo kožené obojky a ještě nikdy jste nepropadli neodolatelnému nutkání je okamžitě vyprat, tak tento aspekt nijak řešit nemusíte. V opačném případě ovšem raději ano.

Čelovka

Jde o variantu, kdy spojujete dva cíle. Jednak abyste viděli psa a za druhé aby viděl pes. Navzdory přesvědčení některých lidí, že pes ve tmě vidí, to není pravda. Bohužel přímým následkem toho, že pes ve tmě nevidí naprosto nic stejně jako my, jsou mnohdy zcela nekoordinované pády do menších i větších hloubek. Pes je zvíře šerosvitu, a jako takové vidí za šera opravdu mnohem lépe než my. V případě volné krajiny tedy zdravý pes nemívá ani v noci problém se orientovat. To však neplatí o uzavřených prostorech, kde je skutečně tma. Tam už mu pomáhají jen jeho nos, zkušenosti a šestý smysl. Celkově vzato může nastat situace, kdy chcete umožnit i psovi, aby lépe viděl. Zatím jsem neobjevila lepší variantu, než malou čelovou svítilnu navlečenou psovi na krk na způsob obojku. Světlo samozřejmě svou vahou klesne na spodní stranu krku, což ale v tomto případě nevadí. Současné diodové čelovky vydávají většinou rozptýlené světlo, které blízké okolí psa osvětlí dostatečně, přičemž jeho vlastní hlava zajistí aby ho neoslňovalo. Na čelovku můžete také použít např. červené sklo, vydávané světlo pak nepůsobí tak agresivně.

Výhody:
 • Vidíte psa velmi dobře a to většinou i "za rohem".
 • V případě potřeby máte vy sami k dispozici plně funkční baterku.
 • Pohybujete-li se spolu se psem ve sklepních místnostech nebo jeskyních, můžete ho ušetřit zbytečného zranění.
 • Bývá na gumovém pásku, nebezpečí zachycení a uškrcení psa je minimální.
Nevýhody:
 • Pes uvidí pouze své nejbližší okolí. Při použití ve volné krajině pravděpodobně docela omezíte jeho přirozenou schopnost vidění.
 • Asi dvakrát dražší než kvalitní svíticí obojek .
Ať už si pro "zviditelnění" psa zvolíte jakoukoliv variantu, je dobré když obsahuje nějaké reflexní prvky. Zejména ve vztahu k autům jsou veškeré svítící obojky, tím spíše rolničky, téměř zbytečné a oproti normálním obojkům nikterak výrazně bezpečnější. Mnoho kvalitních výrobků spojuje obě funkce a zdá se tedy rozumné vybírat mezi nimi.

Takže hodně štěstí při vybírání toho nejlepšího pro vašeho psa.
Kris -
kristyna@kiwick.cz pro www ZBK Středočeského kraje.

Zveřejněno se souhlasem autora, děkujeme.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZDENKA Koldová ZDENKA Koldová | E-mail | 29. listopadu 2009 v 11:47 | Reagovat

je fajn,, jaké je pro a proti že někdo popíše pravdivě funkci svítících obojků, a záleží jak se rozhodnout děkuji

2 honza Bouček honza Bouček | E-mail | 28. července 2011 v 11:41 | Reagovat

Začínám chytám každou radu,bohužel je jich málo stejně tak pomůcek,kde nakupujete dečky s rolničkami zde si to šijí nejsem zručný tak hledám kde bych koupil poraďte.Honza

3 indefeasible indefeasible | Web | 9. září 2016 v 12:24 | Reagovat

půjčka komerční banka kalkulačka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama