Ochranná přilba pro záchranáře - aneb barva není všechno

8. ledna 2007 v 11:40 | Filip Štrach - Beaucerons.eu |  Odborné články
Jako čekatel v záchranné brigádě kynologů jsem byl hned na prvním secviku seznámen s povinností nosit do sutin "helmu". I přesto, že jsem ve škole většinu přednášek předmětu bezpečnost práce a ochrana zdraví věnoval četbě novin a podobným aktivitám, zůstala mi v paměti informace, že problematiku BOZP řeší mnoho různých vyhlášek a samotné ochranné pracovní pomůcky specifikuje nepřeberné množství Českých státních norem (ČSN), potažmo evropských norem (EN). Začal jsem se tedy pídit po tom, jaké normy má splňovat přilba, kterou bych si měl do sutin pořídit. Jelikož jsem na tuto otázku dostával poněkud neurčité odpovědi, jako "tahleta, co mám já, je dobrá" či "někde je snad napsáno, že má být červená", a ani na internetu jsem žádné nařízení týkající se přileb do sutin nenašel, začal jsem odpověď hledat sám a výsledek mého hledání vám předkládám v tomto článku.

Zjištění první - norma není

Při hledání "normy" pro kynology záchranáře narazíte na skutečnost, že termín "záchranář", natož "psovod záchranář" nemá žádný zákonný výklad a neexistuje tedy ani ČSN EN o ochranných přilbách přímo pro tyto osoby.

Můžeme se cítit pohoršeni, ale pravdou je, že není reálné, aby existovala ČSN EN na vše, navíc je třeba si uvědomit, že činnost záchranářů je velmi různorodá a naprostá většina činností odpovídá svým pracovním prostředím a riziky jiným již existujícím normám.

Zjištění druhé - není přilba, jako přilba

Mezi ČSN EN o ochranných přilbách patří například tyto normy (záměrně uvádím širší výčet, pro lepší orientaci v internetových obchodech, kde jsou často zavádějící informace o určení přileb):

ČSN EN 397 - Průmyslové ochranné přilby
(Platí od 1.4.1997 a nahradila starší normy včetně normy ČSN 83 2142 - Ochranná hornická přilba)
ČSN EN 443 - Přilby pro hasiče
ČSN EN 812 - Průmyslové přilby chránící při nárazu hlavou
ČSN EN 966 - Přilby pro létání a podobné sporty
ČSN EN 1077 - Přilby pro sjezdové lyžování
ČSN EN 1078 - Přilby pro cyklisty a pro uživatele skateboardů a kolečkových bruslí
ČSN EN 1080 - Ochranné přilby proti nárazu pro malé děti
ČSN EN 1384 - Přilby pro jezdce na koních
ČSN EN 1385 - Přilby pro kanoistiku a sporty na divoké vodě
ČSN EN 12492 - Horolezecká výstroj - Přilby pro horolezce
ČSN EN 14052 - Průmyslové přilby s vysokým stupněm ochrany

Jaké přilby (normy) přicházejí v úvahu a proti čemu chrání?

Když ze seznamu všech norem vyřadíte přilby pro různé sporty, zůstanou nám následující druhy přileb:

Průmyslové přilby dle ČSN EN 397
Jedná se o přilby převážně se skořepinou z polyethylenu. Hlavní funkcí je ochrana hlavy proti padajícím předmětům. Nejčastěji se s nimi setkáte na staveništích a v průmyslových závodech. V základních verzích nemají přilby podbradní pásek a na hlavě je drží jen záhlavový pás. Na trhu jsou však i vylepšené verze, které poskytují vyšší míru ochrany, mají podbradní pásek či jsou kompatibilní s ochranným štítem atd.

Cena základních verzí cca od 90 do 200 Kč.

Průmyslové přilby chránící při nárazu hlavou dle ČSN EN 812
Jedná se o přilby určené pro použití uvnitř budov. Chrání proti nárazu (ve smyslu, že se uhodíte o snížené futro dveří), ale nechrání proti padajícím předmětům a nesmí se tedy používat coby náhrada ochranné přilby pro průmysl (ČSN EN 397). V současnosti se s touto normou setkáte hlavně u protinárazových kšiltovek, i když lze na internetu najít i obchodníka, který za "výprodejovou" cenu prodává přilby splňující EN 812 coby ochranu hlavy pro jízdu na kolečkových bruslích:-/ Cena cca 130 Kč.

Přilby pro hasiče dle ČSN EN 443
Stručně řečeno jde o moderní hasičské přilby s vysokým stupněm ochrany proti celé řadě nebezpečných vlivů a s tomu odpovídající cenou. V ČR upravuje požadavky na hasičské přilby využívané Hasičským záchranným sborem ČR (HZS ČR) navíc ještě vyhláška MV č. 255/1999 Sb. o technických podmínkách věcných prostředků požární ochrany, kde se stanoví mimo jiné tyto nároky na přilbu: elektroizolační odolnost, odolnost proti nárazu, odolnost proti úderu ostrým předmětem při nízkých teplotách, odolnost proti sálavému teplu. Vyhláška stanoví také požadavky na konstrukci a součásti přilby, jako je podbradní pásek, nátýlník k ochraně šíje a obličejový štít z netříštivého a proti sálavému teplu odolného materiálu. Přilba musí také umožňovat bezpečné použití ochranné masky a uchycení svítilny. Povrch skořepiny musí být proveden v barvě žlutozelené luminiscenční.

Cena dle typu cca od 7000 do 12000 Kč.

Přilby pro horolezce dle ČSN EN 12492
Jedná se o přilby primárně určené pro horolezectví, avšak můžete se s nimi setkat na hlavách celé řady záchranářů (ZZS hl.m. Prahy, lezci HZS ČR, psovodi - záchranáři MP Praha, někteří členové SZBK). Zejména výrobky zn. Petzl jsou velmi rozšířené, ale o nich se rozepíši později.
Horolezecké přilby dle EN 12492 musí mít seřiditelnou náhlavní vložku s podbradním páskem o šíři nejméně 15 mm a musí být větratelná, větrací plochy nesmí být menší než 4 cm2. Naopak skořepina nesmí mít žádné nebezpečné výstupky.

Horolezecká přilba musí být dle normy odolná proti nárazu, a to nejen při nárazu svislém, ale i při čelním, zadním a bočním. Dále musí poskytovat stanovenou odolnost proti průrazu ostrým předmětem. Náhlavní vložka musí být natolik pevná, aby při zatížení do 500 N nesklouzla z hlavy (resp. z makety při testování ve zkušebně).

Cena dle výrobce a dalších norem, které přilba splňuje, cca od 1500 do 2500 Kč.

Jakou přilbu si tedy vybrat pro členství a účast na secvicích ZBK?

Pokud vcelku logicky vyloučíme ochranou čepici dle EN 812, zůstanou nám tři možnosti:

Průmyslová přilba dle ČSN EN 397
Hlavní lákadlo je jistě nízká cena, a pokud vezmeme za svou myšlenku, že tréninkové "sutiny" jsou svým charakterem nejvíce blízké staveništi, máme problém vyřešený. Na trhu je i široká nabídka typů s podbradním páskem a zvýšenými ochrannými vlastnostmi.

Na horolezecký výcvik či slaňování je tato přilba zcela nevhodná, a to i s podbradním páskem.

Přilba pro hasiče dle ČSN EN 443
Nevíte co s penězi a vždy jste chtěli být hasičem, tak proč do toho nejít? Asi hlavně proto, že tyto přilby sice mají hodně výborných vlastností a poskytují vysokou ochranu, ale vlastnosti, které se hodí při cvičeních (vzdušnost, malá hmotnost), u nich logicky nenajdete. Na druhou stranu, při opravdovém zásahu v napůl zřícené budově by její přítomnost na hlavě asi nejeden psovod rád strpěl.

Na horolezecký výcvik se tato přilba nehodí (i lezecká družstva HZS ČR používají při práci ve výškách běžné horolezecké přilby).

Přilba pro horolezce dle ČSN EN 12492
Na cvičení v "sutinách" se s touto přilbou jistě neztratíte, budete vypadat jako profík a ochranné vlastnosti proti padajícím předmětům se mohou jedině hodit.

Hlavní rozdíl těchto přileb oproti přilbám pro průmysl je, že jsou pochopitelně ideální pro horolezecký výcvik.

Při rozhodování, zda zakoupit přilbu na staveniště, nebo zda investovat cca 10x tolik za horolezeckou přilbu, bude tedy hlavní roli hrát vaše nadšení pro horolezecké aktivity.

Přilby Petzl, aneb jak to vidí výrobce

Výrobky od firmy Petzl jsou mezi odbornou veřejností velmi známé a rozšířené. Není tedy zcela iracionální myšlenkou, snažit se zorientovat mezi přilbami na záchranařinu a horolezectví podle informací uvedených na www prezentaci společnosti Petzl.
Jen málo návštěvníků webu Petzl se asi po prozkoumání stránek ubrání myšlence, že přilby Petzl jsou prostě nejlepší na všechno.
Výrobce, patrně vědom si skutečnosti, že pro záchranářské přilby neexistuje žádná evropská norma, doporučuje přilby řady VERTEX (Vent, Best, ST) pro všechny výškové práce a pro záchranné práce při živelných katastrofách. Na stránkách lze dokonce najít i fotografii hasiče slaňujícího přes hořící okno - avšak na hlavě má něco úplně jiného, než přilbu značky Petzl:-)

Všechny přilby řady VERTEX splňují EN 12492 (Přilby pro horolezce). Typ VERTEX Best a ST také splňují požadavky na odolnost skořepiny proti nárazu a nepovinné požadavky na možnost použití v nízkých teplotách (do -30°C) a odolnost proti příčné deformaci, elektrickému proudu a potřísnění tekoucím kovem dle EN 397 (Průmyslové přilby). Typ VERTEX Vent (s větráním) splňuje totožné požadavky kromě ochrany proti elektrickému proudu a proti roztaveným kovům.

Pro všechny druhy sportovních aktivit souvisejících z lezením společnost Petzl doporučuje přilby METEOR III a ELIOS, avšak nikde na www prezentaci ani v návodu a příbalových informacích není uvedeno, jakým normám tyto přilby odpovídají.

Tolik tedy o přilbách a hodně štěstí při vybírání té pravé - červené.

Text: Filip Štrach - Beaucerons.eu - pracovní beauceroni .
Zveřejněno se souhlasem autora, děkujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký typ přilby používáte v "sutinách"?

Žádnou 13.1% (11)
Průmyslovou - stavební přilbu 16.7% (14)
Horolezeckou přilbu 44% (37)
Hasičskou přilbu 26.2% (22)

Komentáře

1 Převzato z webu StČ ZBK Převzato z webu StČ ZBK | 9. ledna 2007 v 19:40 | Reagovat

Myslim ze vyber je velmi jednoduchy. Jako psovod zachranar, ktery se muze pohybovat i ve vysce - slaneni, spousteni budete pouzivat prilbu urcenou pro lezeni a pokud mozno i pro praci. jde tedy napr. o Petzl Ecrin nebo Vertex Best. (nemaji diry) Na prilny Elios ci Meteor je lepe zapomenout, jsou urceny jen pro sport. Pisete ze zchranar ci psovod neni v normach uvaden. Ovsem dle vykladu nejen UBP jde o praci a tudis se na vas vztahuji pracovni normy, rozhodne ne sportovni.

Shrnuto: sportovni prilby jsou nevhodne, "hasicske" nesmysl, obyc pracovni nedostatecne. Tedy jak jiz je mezi profesionaly z rad psovodu bezne, pouzivejte lezecke prilby nebo lepe urcene pro praci ve vysce a prumysl zaroven. Doporucene Petzl Ecrin Roc (lezeni), Vertex Vent (sport) nejlepe varianty Best.

Tedy jak v zaveru pisete..

Bohuzel casto se na akcich setkavame s psovody bez prilby nebo jen se staveni coz je nedostatecne a neprofesionalni. pokud se tomu (zachrana se psem) chce clovek venovat, mel by i neco pro to udelat. :)

2 Filip Štrach Filip Štrach | E-mail | 9. ledna 2007 v 20:19 | Reagovat

Článek byl zaměřen na většinovou populaci "psovodů záchranářů" tj. na několik set dobrovolníků - třeba členu zbk, kteří pouze trénují na zkoušky a to na často veřejně přístupných budovách či někde v přírodě.

Jejich jediná "akce" je pak účast na zkouškách z výkonu. Nejezdí tedy nikam zasahovat, neběhají po právě zřícených budovách, nikde při zásahu neslaňují, ani je nikdo nespouští z vrtulníků, takže horolezecká přílba jim je platná hlavně na případném lezeckého výcviku. Dle zk. řádů mají na zkoušky nastupovat s "ochrannou přilbou", tím jejich povinnosti končí a je to logické, protože v rámci zkoušek se nikam šplhat nebudou.

Normy se nedělí na pracovní a sportovní, jsou to pouze obecné technické specifikace různých výrobků. Samotnou povinnost něco používat (třeba dle normy) nařizují až vyhlášky různých ministerstev či vlády.... abych byl tedy přesný, není žádná vyhláška, která by nařizovala co má nosit psovod záchranář do sutin (tím mám pochopitelně na mysli psovody dobrovolníky).

Pochopitelně na opravdové akci, je větší stupeň ochrany vždy dobrý, avšak pokud toto není nařízeno přímo organizací, ve které je psovod dobrovolník organizován, jen těžko se na něj lze zlobit, že se v sutinách pohybuje jen v přilbě, kterou budou ze zákona nosit stavební dělníci, kteří budou sutiny nakonec uklízet a ne v přilbě na lezení.

U oficiálních složek se věc často řídí příslušnými vnitřními předpisy - zde bych rád poznamenal, že HZS ČR (tedy asi složka, která se záchranným akcím věnuje nejčastěji) na vyprošťování v sutinách nosí svoje hasičské přilby a ne přilby lezecké. A pokud mám správné informace, není to nedostatkem lezeckých přileb, ale je to tak nařízeno.

K připomínce: "pokud se tomu (zachrana se psem) chce clovek venovat, mel by i neco pro to udelat. :)" zle snad jen podotknout, že hlavní je dobře vycvičený pes (a že takový výcvik stojí dobrovolníka 100x víc, než přilba od Petzla a k tomu ještě mnoho hodin neplacené dřiny, je snad všem jasné) a také atestovaný - takže pokud se člověk nechystá právě na atesty, ani na lezecký výcvik nemá moc důvodů, proč si kupovat horolezeckou přilbu za 2000,-.

3 cap cap | 10. ledna 2007 v 12:08 | Reagovat

Normy se sice nedělí, ale jsou určeny pro různou činnost.. Některé jedna norma hodnotí karabiny pro sport, jiná norma je zas testuje pro práci, stejně je i to s přilbama.

Ze selského úsudku se domnívám, že psovod ať k zásahu jede či ne, vykonová určitou práci ve specifických podmínkách - plochy, vis na laně, sutiny, ruiny domu, sklepy, atd. Zde se dle ÚBP uplatnuje (stejne jako na stovky dalsich cinnosti) vyhlaska o OOPP a jiné predpisi stanovující BOZP. Takže ať je nebo není vyhláška pro psovody záchranáře (zasahující/nezasahující) a ať chceme či ne, těmito předpisy je třeba se řídíit. Norma samozřejmě nenařizuje, kdo co má nosit, ale specifikuje pro jakou činnost je výrobek určen, to je jasné, a jaké ma testy, atd...

Je jasné, že pokud iterní předpisy organizace nic nezpřesňují není co řešit a je to spíše na škodu věci, avšak obecné předpisy jsou jasné. Ovšem pohybovat se jako psovod záchranář neřeším to jen "stavební přilbou".

Jde o to, že pokud se něco stane, stane se to v organizaci s právnickou subjektivitou. Všichni mají mít školení BOZP a další. Nelze říci: To on, on sám to udělal. Budou se dokladovat školení, atesty, zkoušky a odpovědnost. Stejné je to například v Horooddílu, také kdyby tam někdo používal přilbu pro cyklisty nebo prádlení šňůru a něco by se stalo tak byl vedoucí dané oragnizace měl závažný problém (včetně toho hříšníka). ..a neurčuje to specifická vyhláška.

Pokud ovšem píšete o psovodech, kteří nejezdí k zásahu domnívám se že se tedy jedná o něco jako sport a tedy by stačila sportovní. Otázka zda-li mluvit o záchranářích. Uvažuji tak, že z těch stovky dobrovolníků-sportovců, jsou tam přecejenom i ti, kteří to dělají pro praktické využití u zásahu. A tam bych nerad někoho viděl jen "s čepicí" :)

4 Filip Štrach Filip Štrach | E-mail | 10. ledna 2007 v 12:46 | Reagovat

Cap: Dovolte mi dvě otázky, rád si rozšířím obzory a jistě nejsem sám:

píšete: "vykonová určitou práci ve specifických podmínkách - plochy, vis na laně, sutiny, ruiny domu, sklepy, atd. Zde se dle ÚBP uplatnuje (stejne jako na stovky dalsich cinnosti) vyhlaska o OOPP a jiné predpisi stanovující BOZP."

Jaké vyhlášky a předpisy řeší pohyb pracovníka v ploše, v sutinách, v ruinách a sklepích a pořípadě, jakou přilbu mu nařizují???

píšete: "Je jasné, že pokud iterní předpisy organizace nic nezpřesňují není co řešit a je to spíše na škodu věci, avšak obecné předpisy jsou jasné."

Jaké obecné jasné předpisy (které platí pro záchranáře - teď myslím i zaměstance) máte na mysli a jaké přilby popřípadě nařizují? Prosím něco trochu konkrétního číslo, nebo název apod.

Právní (ne právnickou) subjektivitu má mnoho různých spolků a sdružení, ale to z nich automaticky nedělá zaměstnavatele a z jejich členů zaměstnance.

Pokud je dobrovolík povolán k zásahu, je to stejná situace, jako když je o pomoc požádán třeba náhodný kolemjdoucí (ten také není periodicky proškolován o BOZP a PO a dalších věcech).  Požádán o pomoc je na základě zákona o Požární ochraně, zákona o Polici ČR a pokud se dobrovolník do takové akce pustí sám, lze na to aplikovat "stav nouze" podle trestního zákona 140/1961 Sb.

Jiná situace je u profesionálů ve služebním poměru, ale u těchto složek vybavení vyřešeno vnitřními předpisy.

5 Filip Štrach Filip Štrach | E-mail | 10. ledna 2007 v 12:56 | Reagovat

Doplním ještě jednu otázku:

píšete: "Některé jedna norma hodnotí karabiny pro sport, jiná norma je zas testuje pro práci, stejně je i to s přilbama."

Která norma testuje přilby pro sport a která pro práci (třeba právě u toho horolezectví)? Já měl za to, že pro každé odvětví-prostředí je jen jedna norma.

6 cap cap | 10. ledna 2007 v 14:35 | Reagovat

Toto je pravděpodobně na osobní diskuzi se závěrem do blogu.

Ano je velky rozdil zdali je clovek u zasahu jako dobrovolnik fyzicka osoba nebo zdali je dobrovolnik za nejakou organizaci. Zakon rozlisuje. Ta (org) garantuje urcita skoleni, zkousky a zpusobilost. Na pouzitem OOPP to nic nemeni a vse je na VZ koho si k zasahu vezme.

Cinnost pod organizaci, lepe v ramci ni, je specificka podobne jako vztah zamestnanec - zamestnavatel.

organizace ma zodpovednost za sve cleny, odpovednot pri organizovani programu-cinnosto pro cleny ale i ostatni, nemuze se zrici odpovednosti stylem "na vlastni nebezpeci".

K normam, ano bohuzel to tak je.

EN 397 - prilby prumyslove

EN 12492 - prilby sportovni

Nektera typy maji obe normy, rada vyrobcu maj jen sportovni nebo naopak.

EN 362 - karabiny spojky (pro praci)

EN 12275 - karabiny (pro sport)

opet ma karabina casto obe normy ale i jen tu sportovni coz se pro praci nesmi pouzit - urceno pro jinou cinnost.

Ano predpisy jsou trochu dzungle a jejich dodrzovani leckdy stoji nervy se v tom vyznat a pak i penize vse sladit s predpisy

Poslal jsem vam email.

7 cap cap | 10. ledna 2007 v 14:37 | Reagovat

dle EN 397 to nejsou jen ty "stavebni" ale prave i ty "lepsi" od petzla - je to o ucelu pouziti (s vyhodou kdyz maji obe normy)

8 Filip Štrach Filip Štrach | E-mail | 10. ledna 2007 v 15:43 | Reagovat

Děkuji za e-mail, ale myslím si, že je přínosnější (i pro čtenáře) pokud jsou všechny informace přímo zde a mohou si tak vybrat z více názorů na věc.

Trochu mi to tu připomíná začarovaný kruh, uvádíte různá docela zásadní tvrzení, ale bez nějakého podložení či konkrétním předpisem.

Z prvních příspěvků logicky vznikly moje předchozí otázky viz příspěvek [3] [4] .

Teorie o dělení pracovních a sportovních norem začíná být čím dál tím složitější, ale faktem je, že ŽÁDNÁ ČSN EN O PŘILBÁCH DO SUTIN NENÍ a nejpříbuznější normy jsem popsal už v článku. A NENÍ ŽÁDNÝ ZÁKON ANI VYHLÁŠKA O TOM, CO MÁ MÍT NA HLAVĚ DOBROVOLNÍK SE ZÁCHRANNÝM PSEM, POKUD JDE SE PSEM PROHLEDÁVAT SUTINY.

Pochopitelně si může každý dané normy koupit a prostudovat jejich obsah, avšak jsem si jistý, že se v normě EN 397 nedočte, že jde o přilbu na slaňování a v normě EN 12492 nenajde, že může s touto přilbou do slévárny či do důlní šachty.

----------------------------------

Připojím tedy jen další konkrétní dotaz k nekonkrétnímu tvrzení:

píšete: "Ano je velky rozdil zdali je clovek u zasahu jako dobrovolnik fyzicka osoba nebo zdali je dobrovolnik za nejakou organizaci. Zakon rozlisuje. "

Dle mého názoru je dobrovolník u zásahu ve stejném postavení ať je členem jakéhokoliv spolku a jeho činnost je vždy na úrovni toho, že policie či hasiči požádají o pomoc dle zákona o policii či o požární ochraně.

Jaký zákon podle vašeho názoru rozlišuje dobrovolníka nečlena a člena sdružení občanů - organizace?? Popřípadě co z toho plyne ve vztahu k ochraně hlavy člena a nečlena organizace?

9 cap cap | 10. ledna 2007 v 16:06 | Reagovat

Jde o to zda-li se povolává organizace, treba kynologicka a ta vysle sve doborovolne cleny nebo se zapoji jeden kynolog neclen. V konecnem dulsedku rozdil neni. Zakon umoznuje povolani dobrovolnika pro pomoc tak i organizaci. ovsem organizace byva urcitym garantem kvalifikace, pojisteni, vybaveni atd. Smlouva s IZS neni s jednotlivci ale s organizacemi prave pro vyse zminene veci.

Tento fakt ovsem nevylucuje dobrovolniky jako samostatne osoby, jen zminuji jisty rozdil smerem k zasahu.

Pokud to ovsem zobecnime, jde o pracujici osoby u zasahu a je jedno odkud jsou :)

S normo je to jak uvadite, zadna do sutin nemate. je norma pro prilbu na cyklistuku, norma pro fafting, horolezeni a pak pro praci, mysleno pracovni cinnost ve vsecj ostatnich podminkach - stavby, opravy, prace na strome, zachrana (pouze specificky) atd.

Jak jsem jiz uvedl, pokud se jedna o sportovni zachranarskou kynologii pravdepodobne by mohla stacit prilba horolezecka nebo pracovni. Zde je to velmi benevoletni.

Pravni rozbor soucasneho stavu je takovy, ze pokud delam cinnost za jinym ucelem nez ciste sportrovnim je nutne pouzivat pomucky, vyrobky s EN pro praci. dle vykladu uradu bezpecnosti prace se takovou cinnosti (prace) mysli cinnost nejen prace delniku na stavbe v pracovne pravnim vztahu.

Naopak norma EN 397 presne definuje co ma prilba vydrzet prave v prostredi "prace" a tedy mysleno dle vykladu vyse i sutiny, ruiny, dilny, stavby, proste vse okolo narazu, pevnostia opotrebeni prilby se soucasnou ochranou hlavy.

Norma EN 12492 pro jakoukoli praci ve vysce a tedys moznosti pady vas ochrani tako norma.

V praxi jde o to ze horolezec jen leze, a delnik na stavbe teoreticky jen stoji a pracuje mimo vysky.. hypoteticky. Pro urcite cinnosti potrebujete tyto normy spojit. Slanujete ci lezete po lane, zaroven se plazite v sutinach, ci musite byt ve stare tovarne kde muze cokoli spadnout na hlavu.. To je prilba pro zachranare (ecrin nebo vertex best) a myslim ze tedy i pro kynologicke zachranare.

Ovsem pokud se bavime o sportovnim zachranarstvim a bez lezeni vrele doporucuji (ja) prilbu urcenou pro praci s podbradnim reminkiem. Obecne bude kazdemu jedno asi co mate na hlave do te doby nez nekomu v sutinach prorazi padajici cighla hlavu a bude se vystreovat, jake mel vybaveni, kdo to organizoval, jak byla zajistena bezpecnost atd...

V nasem state se bohuzel jsete stale na nekterych mistech traduje ze lze oragizovat cokoli a pak jen napsat "na vlastni nebezpeci" jak se casto deje na ruznych outdoorovych aktivitach atd.

Jeste uvedu ze nejsem pravnik a tyto informace jsou pohou konzultaci a rozborem s uradem bezpecnosti prace a pravnim oddelenim.

10 Filip Štrach Filip Štrach | E-mail | 10. ledna 2007 v 17:48 | Reagovat

Tak jsme si to pěkně zopakovali a pohádky je konec.

11 Roman S. Roman S. | 10. ledna 2007 v 22:21 | Reagovat

Koukam všude je to stejné, tuhle jsme měli akci v Modřicích u Brna a taky, přijeli psovodi a měli jen stavební blembák s provázkem pod bradou... kdy to pochopí to tedy nevím...

12 Jan Jan | 11. ledna 2007 v 0:37 | Reagovat

Romane a co by měli pochopit? Že čím hezčí přilba, tím jsou víc záchranáři?

Ty stavební přilby nosí všichni, kteří dělají na stavbách a tam to je taky o hubu a nosí je i lidi co dělají demolice, helmy podle stejný normy nosí i horníci, když jdou fárat a stejnou přilbu si veme i statik, když jde prohlídnout barák, tak proč by si měli psovodi kupovat do sutin horolezecký helmy?????

13 Roman S. Roman S. | 11. ledna 2007 v 9:14 | Reagovat

Protože ta přilba není nikterak (provazkem fakt ne) chráněna proti stržení z hlavy. Ano pracovní blebák, určitě ale kvalitní a to nemusí být zrovna hezká a drahá přilba. A ty co píšeš, že jí nosí, mají předem a jasně danou činnost, kdežto zachranář musí pořítat s extrémem a krizovou situací. Co když tam bude sklep a bude třeba spouštění na laně? Záchranář musí předcházet rizikům a být pčipraven, a ne "že to stačí, dyť je to jen hromada sutin".

14 Roman S. Roman S. | 11. ledna 2007 v 9:15 | Reagovat

Jo a jak psal cap, pokud se jedna jen o nejaky sport, vubec bych to neresil.

15 Filip Štrach Filip Štrach | E-mail | 11. ledna 2007 v 11:24 | Reagovat

To Roman S.: Jenže těch záchranářů z řad dobrovolníku, kteří mají reálnou šanci, že budou opravdu někoho hledat v sutinách je jen zlomek a slyšel jsem, že na každého atestovaného psovoda je dáván příspěvek právě na osobní výstroj a vybavení. Takže bych to v neviděl, tak černě.

16 Radek Šlemar Radek Šlemar | E-mail | Web | 12. ledna 2007 v 19:13 | Reagovat

A aby to nebylo ještě tak jednoduché. Normy jako takové nejsou závazný dokument. Každý "zadavatel" si stanoví, jakou normou se bude řídit.

V praxi to znamená. Pokud osoba ( ve smyslu právnické osoby, třetí osoby a pod) stanoví, že se jeho činnost řídí normou XY, tak to tak prostě je.

Pokud se vracíme k případnému vyslání psovoda k zásahu, nebo dobrovolnému nástupu. A zdůrazňuji, že dobrovolný nástup je chápán jako zcela hypotetický. Vysílající a vyzývající organizace mohou mít dohodu a nutném minimálním vybavení zasahujícího, jako předpoklad vstupu do objektu. Mohou se odvolat na nějakou z norem, ale nikdo je k tomu nenutí. Proto je teoreticky možné, že velitel zásahu s odvoláním na tuto dohodu nemusí dobrovolníka do prostoru vpusti.

Ale aby nedošlo k mylnému výkladu. Materiálové vybavení v tomto případě není prioritní prvek.

Norma pouze říká, jaké charakteristiky by prostředek osobní ochrany měl pro tu - kterou činnost  naplňovat. V konečném důsledku je na volbě spotřebitele, zda bude při použití výrobku brát v potaz, zda bude normová doporučení. Ale opět jde o případ, že není stanoveno něktorou z oprávněných osob jinak :o)))

Nevím, jestli je to dostatečně jasné. Pokud je spotřebitel právnická osoba- HSS, říká... Já chci omezit vznik pracovního úrazu, proto trvám na tom, aby moji zaměstnanci používali ochranné přilby, které splňují požadavky: Odpovídají BN XX a splňují tyto další požadavky... A přijde výrobce, který uvede na trh takový výrobek a nabídne navíc... A přijde zpracovatel normy, který zavede normu BN ZX... Atd.

Ale jak jsem již produkoval na naši diskusi. Protože jako psovodi jsme dobrovolná organizace na sportovní úroveň, byť sami sebe nazýváme záchranáře a naše organizace nestanovila závazné minimální vybavení ve smyslu norem, je čistě na vůli každého jejího člena, co si na kedluben narazí. Pokud se nepletu, tak minimální vybavení při nástupu k organizované akci určuje zkušební řád. Ten říká pevnou obuv, přilbu, batoh... A dostaneme se k jádru pudla. V případě úrazu se nebude nikdo zaobírat tím, jakou obuv, přilbu měl zraněný na sobě, ale kdo je odpovědný za vznik úrazu.

17 David Votava David Votava | 13. ledna 2007 v 22:59 | Reagovat

No hlavní problém vydím ve značném rozdilu mezi skutečným záchranářem kynologem a sportovcem, tedy vámi. U zásahu je potřeba být více než jen sladěn s normou pro danou činnost.

18 Hanz Hanz | 4. června 2007 v 10:33 | Reagovat

Na vaši diskuzi jsem se dostal jen náhodou a nejsem odbornik, ale chvíli jsem se zabýval podobnou činností, proto si myslím, že může být můj názor pro vás přínosný.

Netuším, co máte na mysli pod pojmem kynolog záchranář. Osobně bych čekal, že to je člověk, který se zabývá záchranou osob, popř. majetku, tudíž se jedná o pracovní činnost a ne sport.

To, že někdo je dobrovolník, znamená že napracuje za úplatu. I na dobrovolníky se vztahuje zákoník práce a organizace, která dobrovolníka vysílá je povinna ho vybavit potřebnými OOPP, platit za něj pojištění a pod. (tohle si pamatuji, ještě z dob, kdy jsem dělal koordinátora dobrovolníků). Přilbu si tedy nebude kupovat záchranář dobrovolník, ale poskytne mu ji vysílající organizace. Doporučuji řídit se zákonem o dobrovolné službě i v případě, že nejste akreditovanou vysílající organizací.

Přilbu je potřeba vybírat podle toho, jaká jsou objektivní nebezpečí. Pokud je potřeba jen ochrana hlavy proti skalpování, stačí čepice s vložkou. Jiná ochrana je potřeba proti nárazu hlavou a jiná proti padajícím předmětům. Je potřeba zvážit zda se vyskytuje i riziko úrazu el. proudem, zda bude potřeba ohranu hlavy kombinovat i s ochranou sluchu, zraku, dýchacích cest.

Byla tu zmíněna nezávaznost technických norem. Ano, normy jsou nezávazné. Pokud by ovšem došlo k úrazu, bude se postupovat podle norem. Ty totiž předepisují minimální požadavky.

Tedy shrnuto a podtrženo:

1/ Dobrovolník pracuje podle bezúplatně podle zákoníku práce a souvisejících předpisů.

2/ Na některé (zatím) dobrovolníky se vztahuje ještě navíc i zákon o dobrovolnické službě.

3/ Organizace, která dobrovolníka vysíla, je povinna ho vybavit odpovídajícími OOPP. (Těch povinností je ale víc.)

4/ Přilbu je potřeba vybírat podle hrozících rizik. Přilba musí splňovat ochranu před vyskytujícím se rizikem podle příslušných norem nebo lepší.

19 palio palio | Web | 9. ledna 2008 v 16:02 | Reagovat

Podla mna by sa mala pouzivat vzdy najlepsia dostupna prilba, uz len kvoli istote.

20 yknkdvpupa yknkdvpupa | E-mail | Web | 5. června 2009 v 18:04 | Reagovat

Cy3KuR  <a href="http://tbxcqqqzvreg.com/">tbxcqqqzvreg</a>, [url=http://efjidbcrgzvr.com/]efjidbcrgzvr[/url], [link=http://tejubuziebkj.com/]tejubuziebkj[/link], http://hskdhsizgqfx.com/

21 Petr Petr | 27. prosince 2009 v 20:30 | Reagovat

Skuste tuhle helmu, lehka, pevna
http://www.zahas-sro.cz/katalog_detail_c.php?zbozi_id=25265

22 vallis vallis | Web | 22. června 2015 v 11:39 | Reagovat

rychla půjčka po internetu :-D

23 Olga Olga | 14. ledna 2016 v 13:33 | Reagovat

Bezpečnostní sluchátka pro ochranu sluchu, ale také pohodu. Jsou v nich zabudované repráčky a radio

https://www.puhy.cz/ochranna-sluchatka-s-radiem-a-vstupem-peltor-workstyle-32-db-60756.html

24 Elisa Elisa | 27. května 2016 v 12:35 | Reagovat

Ochranné přilby pro výškové práce:

https://www.vochoc.cz/ochrana-hlavy/prilby-pro-vyskove-prace-en-12492/?idKategorie=351

25 bruner bruner | Web | 28. září 2016 v 2:24 | Reagovat

půjčky na op podborany :-!

26 MaikelV MaikelV | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:40 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

27 FloydSeatH FloydSeatH | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 3:26 | Reagovat

walmart pharmacy plainfield in  <a href=http://ritalinonline.mysites.nl/>ritalin kopen amsterdam</a>  fat loss pills that really work

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama