Rozhovor s paní Evou Čečilovou - část I.

15. prosince 2006 v 21:30 | Dušan Stuchlík pro Rescue Report |  Rozhovory
FBI, FEMA, či třeba NASA. Není mnoho psovodů na zeměkouli, které tyto známé instituce povolávají na své akce a zásahy. Kynologický tým tvořený Evou Čečilovou a její fenkou Ness je však jedním z nich.

Buzerace odnaučuje myslet!
Když návštěvník otevře dveře výtahu v domě na pražských Vinohradech, uvítá ho veselé poštěkávání černobílé border kólie. Ness se s nefalšovanou psí radostí těší z každého návštěvníka a ihned jej vede do předsíně. "To je náš uvítací výbor," říkají se smíchem Eva a Ludvík Čečilovi. Pejskařinou žijící Čechoamaričané nedají dopustit na kalifornské víno a na týmovou práci. A zejména temperamentní Eva se dokáže pěkně rozčílit, když přijde řeč třeba na nesmyslnou "buzeraci" zvířat a líčí, či na rivalitu lidí v záchranářské sféře.
A když si lidé povídají, Nessie alespoň nastrkuje hlavu k podrbání. Neznalý návštěvník by ve čtyřnohém mazlovi rozhodně nehledal váženého šerifova pomocníka, který disponuje svým vlastním služebním průkazem a který je pravidelně povoláván hledat oběti zločinu a neštěstí.

Předpokládám správně, že ke psům jste měla blízko již jako malá?
Ano, od malička jsem byla taková psí máma. Jenže jsme tehdy bydleli na Hradčanech a doma na psa nebylo dost místa. Tak jsem domů tahala alespoň kočky. Takže když jsme s Ludvíkem v roce 1969 odešli do Ameriky, první, co jsme udělali bylo, že jsme si pořídili psa. Byla to čuba dalmatina. Měli jsme ji šestnáct let. Po ní jsme měli dobrmanky. A ty mě okouzlily.

A jak vás napadlo věnovat se pracovní kynologii?
Ta první dobrmanka byla takové éro, pořád lítala. Při venčení jsme se jí schovávali třeba za stromy, za auta, a aniž bychom to tehdy tušili, učili jsme ji hledat. Ta další byla typická americká dobrmanka. Američané totiž dobrmany přešlechtili. Jsou obrovští, ale ta dobrmaní jiskra tam není. Neříkám, že u všech, ale mám pocit, že většiny. A když odešla ona, byl rok devadesát a já jsem napsala sestřenici, která tady v Čechách dobrmana měl, ať se mi podívá po štěněti v Praze, že v záři přijedu. A že bych si ráda odvezla štěně. A to byl začátek.

A povedlo se?
Ano, jenže to štěně bylo takový cvok, že jsme říkali, že ta buď zničí nás, nebo ji budeme muset nějak vychovat. V deseti měsících nás Shasta tak opanovala, že si dělala, co chtěla, a my jsme prostě nevěděli co s tím. Začali jsme hledat pomoc. Já věděla o Shirley Hammond, kterou jsem sice osobně neznala, ale věděla jsem že je na dobrmany expert. Že je chová již léta letoucí. To byl rok 1990. Později jsem zjistila, že už tehdy dělala záchranařinu, např. v roce 1985 byla se svojí fenou na zemětřesení v Mexiko-City. Shirley mě tehdy vedla za ručičku a pomohla mi s Shastou. Záchranařina a spolupráce se Shirley mě natolik bavila, že jsem u ní zůstala. Učila jsem se, jak ovládat psa, a Shasta byla na práci jako ďas. Spolehlivá, neúnavná.

Učit se z vlastních chyb

Kromě záchranářské kynologie je vaše současná specialita hledání mrtvých osob, či jejich pozůstatků (tzv. cadaver). Na cadaver jste učili psy hledat už tehdy?
Ano, už v té době jsme začali, tedy Shirley a její skupina, rozdělovat psy na specializace: na hledání živých a mrtvých. Je zajímavé že, třeba téhle specializaci se tady Jarda Sedlák (Jaroslav Sedlák, hlavní výcvikář SZBK, jedna z nevládních organizací, která se v ČR zabývá výcvikem záchranářských psů, pozn.red.) neustále bání s tím, že čeští psi umějí všechno.
Metody a přístup a pana Sedláka a SZBK jsou v porovnání ze světem neobvyklé?
Ano. Takto to totiž záchranáři nikde na celém světě nedělají. Všichni na světě mají specialisty na to a ono. K té specializaci totiž mají důvod. Po těch letech zkoušení, testování a učení se poučují z minulých chyb. A prostě všichni, často nezávisle na sobě, došli k závěru, že psy do sutin prostě nemůžou učit cadaver.

Proč?
Protože žádný pes není tak spolehlivý, aby se stoprocentní jistotou určil a označil, kdo je živý a je mrtvý.

Ale někteří psi to přece umí, ne?
Fajn, ano, chápu že jsou občas někteří jedinci kteří umějí všechno. Ale jestli tuzemští kynologové chtějí pomáhat a chtějí, aby díky nim měli hasiči a policie k dispozici spolehlivé psy a spolehlivé lidi, tak je prostě nutné, aby psi byli specializovaní.

Myslíte nejen specializování zvlášť na mrtvé a živé, ale i specializovat zvlášť psy na sutiny a zvlášť na plošné hledání pohřešovaných?
Ano, přesně tak. Zvláštní psy na plošné vyhledávání a jiné zase na sutiny. Psi na plošné hledání by měli hledat živé a mrtvé, jelikož pravděpodobnost, že hledaná osoba bude mrtvá, je bohužel občas velká. Hledají živé i mrtvé a všechno to stejně označují. Ale psi do sutin, to je něco jiného. To musí být výhradně specialisté na hledání živých.

V záchranařině se nesmí nic ponechat náhodě!

A proč takto úzce specializovaná zvířata?
V české republice většina záchranářů, a to jak amatérských, tak profesionálů, dělá se svými psy sutiny i plochy. Specializace je nutná z jednoho prostého důvodu. V záchranařině se prostě nic nemůže nechávat náhodě. Pes by měl na povel k hledání reagovat naučeným, zcela jistým a jasným, způsobem. Hledat přesně to, co zná, a to také označit. Nemůžete nic ponechat na jeho posouzení, třeba to, jestli je pod sutinou člověk živý nebo mrtvý. Prostě to nejde. Musí být jeden povel a jedno označení. A ne aby pes štěkal, když má živou osobu, a kdo ví co dělal, když má mrtvé. Znovu musím zopakovat, že tady se prostě nic nesmí nechávat náhodě.

Ale jsou přece i psi, kteří jsou schopní hledat a poznat oboje, ne?
Shirley Hammond má záchranářského psa, dobrmana, a byla s ním po 11. září 2001 hledat v New Yorku. Jelikož s matkou tohoto psa dělala mrtvoly, má doma vzorky. Takže ten pes byl s těmito pachy obeznámen. On ty pachy v New Yorku poznal. On je neoznačil, ale z jeho chování to Shirley poznala a na ta místa upozornila a mrtví lidé tam byli. Ale prostě to není naučené chování. Je to spíš náhoda, je to spíš otázka čtení z chování psa. A na tom se nemůže stavět.

Jak dlouho už se specializací zvlášť na plochy a zvlášť na sutiny v USA pracuje?
Pokud jde o Kalifornii, už když jsem mezi záchranáře přišla v roce 1990, existovali jenom psi na divočinu, tedy plochy, a na sutiny. Na sutiny byly federální zkoušky, které vypisuje FEMA (Federal Emergency Management Agency) a na plochu měla Kalifornie své vlastní zkoušky. Tehdy se i na plochách hledali jen živí. Ale záhy, v době, kdy jsem tam přišla, už se do ploch přidali i mrtvý.

A na co jste se specializovala vy se Shastou?
Já jsem sutiny dělat nechtěla, protože můj pes byl šťastný na plošném vyhledání. Byla totiž úplně nejšťastnější, když mohl lítat. A byla v tom výborná, takže jsem s ní dělala plochy a na sutiny jsem si udělala jen takové malé zkoušky. V podstatě jen proto, že když se hledá někdo v ploše a náhodou se třeba prohledává nějaký kus pustého či rozpadlého baráku, aby to pes uměl a nebál se toho. A taky nás se psem sutiny moc nebavily. Mám problém s koleny a pokud lezu po čtyřech, tak mě to bolí. A v sutinách se tomu člověk někdy nevyhne. Takže já jsem musela nosit takové ty boule na kolenou a to nebylo příjemné. Taky mě štvala helma, bolela mě z ní hlava už po půl hodině. Já nevím, co jsem to za člověka, ale prostě mě to nějak nesedlo. Možná jsem také přenášela své negativní pocity na psa. Na sutinách ráda pomáhám ostatním třeba jako figurant, ale výcvik na sutinách mě ani Shastu prostě nějak nechytl.

Henry: tři metry pod zemí

Co považujete za největší úspěch Shasty?
Ona byla přeučená na cadaver a její životní úspěch byl, když spol s dalšími dvěma dobrmankami z našeho týmu našli v roce 1993 za jeden den na dost velké ploše mrtvého člověka, který byl zahrabaný tři metry pod zemí.

Můžete to nějak přiblížit?
Bylo to v Half Moon Bay, malém městečku u nás v Kalifornii. Jeden člověk zabil svého známého a převzal jeho identitu. Dům, auto, kreditní karty, všechno. Policii ale řekl, že majitel někam odjel. Policii to bylo podezřelé, ale dostala povolení k domovní prohlídce jen na jeden jediní den, a přitom prohledávaná plocha byla obrovská, deset akrů (tedy 49 000 m2 pozn.red.). Navíc byla celá čerstvě zoraná. My jsme tedy jednoho psa pustili na to zorané pole, jednoho psa jsme vzali do domu a třetí pes šel na stranu domu, kde byla vybagrovaný břeh sezónního potoka. Z toho potoka byla vybagrována hlína tak, že tvořila přirozenou hráz na sezónní jezírko. A pod tou hrází byla, deset stop hluboko, zahrnuta ta oběť. Jmenoval se Henry.

A to jste tam byli jako členové záchranářského týmu?
No, už tenkrát jsme měli psy specializované na plochu a hledali jak živé, tak cadavery. Ale tehdy ještě takto specializovaných psů tolik nebylo. Tehdy jsme tam byli policií pozvání v rámci CARDA (Californie Rescue Dog Association), která spadá pod DES (kalifornský ekvivalent ministerstvo vnitra - Office of Emergency Services). A když se policie z Half Moon Bay obrátila na ministerstvo o pomoc, že potřebují psy, tak nás tam ministerstvo vyslalo.

To bylo ještě s dobrmankou Sastou. Nyní ale máte border kólii. Kdy a proč jste změnila své do té doby oblíbené plemeno?
Shasta nám umřela bohužel v šesti letech. V roce 2000 jsem si pořídila, opět v Praze, borderku.

Na psa musí mít člověk čistou hlavu

A proč borderku a nikoliv do té doby oblíbeného dobrmana?
My pořád cestujeme tam a zpátky a dobrmana se lidé bojí. Můžete pořád dokola opakovat, že to je hodný pes, ale když jdete a ta máma si to dítě vezme za ručičku a přitáhne si ho, protože jde kolem dobrman... Už jsem z toho byla unavená. A tak jsem si jednoduše řekla, že i přes svou lásku k tomuto plemeni už dobrmana nechci. Nejprve jsem vyhlížela středního knírače, ale mezitím kolegyně měly borderky. Tak jsme si nakonec také vybrali borderku.

Tušila jste jaká změna to je?
No moc ne, protože ta jejich povaha je úplně jiná než u ostatních psů. Byla to ale příležitost naučit se něco nového. A také že ano. Borderkám se prostě všechno musí vysvětlit. Tak jsme tedy začali s Ness, kterou jsme poprvé viděli ve velikosti morčete. A jsme šťastní, že ji máme. Navíc je i velmi skladná, což je obzvlášť dobré pro naše časté cesty letadlem.

Jestli dobře počítám, Shasta umřela v roce 1996 a Ness máte od roku 2000. Proč ta proluka?
V těch pár letech jsme měli v životě hodně změň. Potkalo nás obrovské neštěstí, zemřel nám syn. Krátce poté zemřela moje matka a pak ještě Shasta. Všechno v rozmezí pár let. Dlouho jsme se z toho dostávali a stavěli život zase na nohy. Na psa tehdy nebylo ani pomyšlení. Na něj musí mít člověk čistou hlavu. Štěně jsme si pořídili až po pár letech. Ale to už jsme se rozhodli, že to dobrman nebude.
Text a foto: Dušan Stuchlík pro Rescue Report
Zveřejněno se souhlasem autora, děkujeme.

Tento článek jsem zde s radostí zveřejnili, jelikož obsahuje mnoho zajímavých informací o záchranařině v USA. Se všemi uvedenými názory se však neztotožňujeme a těšíme se na případnou diskusi pod článkem (prosíme o zachování úrovně příspěvků odpovídající profesionálnímu kreditu paní Čečilové).
Vaši Blogující záchranáři
Pokračování článku zde: "Rozhovor s paní Evou Čečilovou - část II."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama