Prvního záchranářského psa MP Ostrava čekají zkoušky

30. prosince 2006 v 3:07 | noviny Ostravská radnice |  Odborné články
Už mnohokrát se strážníkům Městské police Ostrava (MPO) nebo příslušníkům Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) stalo, že potřebovali pomoc profesionálního záchranářského psa. Minulá zima, kdy se pod tíhou sněhu bortily střechy obchodních domů i soukromých budov, jim dala za pravdu. "Ostrava je navíc poddolovaná. Riziko zřícení staveb je tady vyšší než v jiných městech. Jediná profesionální složka se záchranářskými psy, kteří by mohli případně poškozené budovy prohledat, je v současné době v Praze. A my potřebujeme reagovat okamžitě," říká velitel oddílu kynologie a operativního zásahu MPO Jiří Michalec. Jeho kolegové z HZS MSK se chystají v polovině příštího roku založit skupinu na likvidaci katastrof a živelních pohrom. Jeho nedílnou součástí jsou také záchranářští psi.

"V konečné fázi bychom potřebovali šest psů a šest psovodů z povolání, aby mohli být dvacet čtyři hodin denně v pohotovosti. To se nám může podařit za dva až tři roky," uvádí J. Michalec s tím, že první čtyřnohý pomocník už je na svou profesionální dráhu připravován. Sedmnáctiměsíční Axel splňuje všechny předpoklady stát se prvním ostravským záchranářským psem. Podle jeho psovoda Petra Klegy je pracovitý a neúnavný: "Axel už složil lavinové zkoušky. Teď je připraven na zkoušky z plošného vyhledávání. Začátkem příštího roku bychom rádi absolvovali testy ze sutinového vyhledávání, které jsou velmi náročné. Pokud je zvládneme, budeme pomáhat nejen v Ostravě a v rámci republiky, ale můžeme být vysíláni i na mezinárodní mise."

Vybrat dobrého psa není vůbec jednoduché, stejně jako kvalitního psovoda. J. Michalec ale tvrdí, že Axel a jeho pán jsou ti praví. "Je naprosto ideální. Když pes vyrůstá v rodině, pozná městský provoz, tramvaje, autobusy a rušné křižovatky. Nesmí se bát hluku, pohybu lidí nebo prachu a také musí dobře snášet jiné psy. Při záchranářských akcích s nimi totiž často přichází do styku. Tyto předpoklady Axel má, takže věřím, že zkoušky úspěšně složí," vysvětluje.
Černý německý ovčák musí v lidech vzbuzovat důvěru. Po městě se proto pohybuje bez náhubku a označený červeným křížem. Na snímku s psovodem P. Klegou (vlevo) a velitelem kynologů J. Michalcem.
Zkušenost záchranářského psa s člověkem musí být vždy pozitivní. Proto se ve městě černý Axel pohybuje bez náhubku a označený nášivkou s červeným křížem. "Musí u občanů získat důvěru. Jednou bude na jeho práci záviset lidský život. Zároveň nabízí pocit bezpečí a klidu, to ví každý, kdo pejska má," říká J. Michalec.

Dalšího psa zaměstnanci MPO ještě prověřují. "Pokud se osvědčí, máme už vybranou strážnici, která se stane jeho psovodem a připraví ho na zkoušky. Ve spolupráci se záchrannými složkami tak budeme ještě lépe připraveni chránit zdraví a životy nejen Ostravanů," uzavírá J. Michalec.
(K)

Zdroj: noviny Ostravská radnice (říjen 2006) - www.ostrava.cz
Zveřejněno se souhlasem redakce, děkujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daruspex Daruspex | 23. ledna 2007 v 20:51 | Reagovat

Nechci nic říkat, ale moc dobře ví, že mají k dispozici kynology s atestovanými psy ze ZBK MSK. Jeden z nich je přímo v Ostravě.

2 Tom Tom | E-mail | 27. ledna 2007 v 20:39 | Reagovat

To je dost možné, že tomu teď tak je, ale v Ostravě se chystá vybudování profesionální záchranné skupiny pod hasičema, která bude využívat profesionální psovody od MPO.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama